Uhlík

název Uhlík
latinsky Carboneum
anglicky Carbon
francouzsky Carbone
německy Kohlenstoff
značka C
protonové číslo 6
relativní atomová hmotnost 12,0107
Paulingova elektronegativita 2,55
elektronová konfigurace [He] 2s22p2
teplota tání 3800 K, 3527°C
teplota varu 4300 K, 4027°C
skupina 14 (IV.A)
perioda 2
skupenství (při 20°C) pevné
oxidační čísla ve sloučeninách -4, +2, +4

 

Uhlík je označován v periodické soustavě prvků zkratkou „C“. Jedná se o prvek, který je pro nás velmi důležitý, protože je to základní složka všech známých organických sloučenin a bez něj by nemohly vzniknout. Chemické výrobky tohoto prvku jsou pro nás velmi důležité a setkáváme se s nimi denně. Bez tohoto prvku byste neměli plastické hmoty, léčiva, umělá vlákna a soustu jiných.

Výskyt uhlíku

Uhlík je jak na Zemi, tak v celém vesmíru hodně rozšířený prvek a je ho vždy dostatek. V mořské vodě i zemské půdě je jeho obsah docela vysoký. Ve vesmíru je to 20 000 atomů vodíku na jeden uhlík.

Můžeme na něj narazit ve třech hlavních formách. První je grafit – minerál, vyskytující se po celém světě. Největší grafitové doly se nacházejí v USA, Mexiku, Indii a Rusku. Druhý je skelný grafit – tentokrát se jedná o uměle vytvořenou formu uhlíku. Třetí forma, kterou by chtěl vlastnit asi každý z nás, je diamant. Největší naleziště diamantů se nachází v Jižní Africe, Brazílii , Kanadě, Rusku a Austrálii.

V roce 2010 se světová těžba grafitu vyšplhala na 1,1 Mt. Největším celosvětovým producentem je Čína, na druhém místě je to Indie a třetím největším producentem je Brazílie.

Využití uhlíku

Pro některá využití tohoto prvku se potřebujeme dostat na vyšší stupeň tvrdosti. A proto pomocí takzvané impregnace děláme tento prvek tvrdší. Nejčastěji se tato impregnace provádí za pomoci kovů, ale je možné k tomuto účelu využít i syntetické pryskyřice.

Grafit

Grafit se rozhodně používá v největší míře při výrobě tužek. V tomto procesu se společně s vápnem namele a zformuje se do potřebné podoby.

Využívá se také v metalurgii, a to díky jeho odolnosti vůči teplu. Jsou z něj vyráběny nejrůznější nádoby, které vydrží i rozžhavené slitiny.

Nesmíme samozřejmě zapomenout ani na využití v elektroprůmyslu. Vyrábí se z něj různé typy elektrických kontaktů nebo elektromotorů.

Skelný grafit

Tato forma uhlíku se používá nejčastěji v elektrochemii. A to hlavně díky obrovské odolnosti. Velmi se využívá také v metalurgii, a to k čištění kovů.

Diamant

Vzhledem k tomu, že diamanty se dnes dají vyrobit i průmyslově, jejich využití roste. Nejsou sice tak kvalitní jako ty přírodní, ale k pracovním účelům slouží dokonale. Například jsou tedy využívány k osazování nástrojů, které ke své činnosti potřebují velkou tvrdost a odolnost!